Czy studia liczą się do emerytury? Nauka a staż pracy

Młodzi uśmiechnięci ludzie

Czy studia liczą się do emerytury? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W końcu oznaczałoby to krótszy czas pracy dla absolwentów uczelni lub benefity emerytalne. Sprawdź więc, jakie są fakty i mity na ten temat, i dowiedz się, czy istnieją jakieś emerytalne korzyści dla byłych studentów i absolwentów szkół wyższych.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czy okres studiów wlicza się do emerytury?
  • Ile lat liczy się do emerytury za studia?
  • Jakie studia wliczają się do stażu pracy?
  • Jak okres studiów wpływa na wysokość emerytury?
  • Studia a staż pracy – czy pracę podczas studiów zalicza się do czasu pracy?

Świadczenie emerytalne, które będziesz pobierać w przyszłości, zależy przede wszystkim od składek na ubezpieczenie emerytalne pobieranych podczas Twojej aktywności zawodowej. Do Twojego stażu pracy studia można doliczyć w wielu przypadkach.

Czy okres studiów sumuje się z wykonywaną w tym czasie pracą dodatkową albo pracą na weekendy? Jak wygląda doliczanie studiów? Ile lat pracy możesz sobie dodać do stażu, studiując? Sprawdź!

Czy okres studiów wlicza się do emerytury?

Polskie prawo dość jasno odpowiada na pytanie, czy studia liczą się do czasu pracy. Tak – dotyczy to zarówno trybu dziennego, jak i zaocznego oraz wieczornego. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS liczy się dokument potwierdzający okres nauki, czyli świadectwo lub dyplom ukończenia studiów. Aby studia zostały zaliczone do stażu pracy branego pod uwagę do emerytury, należy przedstawić zaświadczenie potwierdzające zarówno fakt ukończenia studiów, jak i okres ich trwania i wymiar programowy.

Uczysz się i chcesz dorobić? Sprawdź aktualne oferty pracy dla studentów na Pracuj.pl.

Ile lat liczy się do emerytury za studia?

Osoby, które ukończyły studia wyższe i uzyskały dyplom, mogą liczyć na dodanie 8 lat do stażu pracy. Wymagane jest ukończenie szkoły wyższej w wymiarze określonym przez program studiów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przy ustalaniu prawa do emerytury trzeba okazać stosowne zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi okres nauki i fakt jej ukończenia.

Dzięki temu, że okresy nauki wliczają się do stażu, możemy korzystać z większego wymiaru urlopu już po dwóch latach pracy na podstawie umowy o pracę. 10-letni lub dłuższy staż urlopowy sprawia, że przysługuje nam nie 20, ale 26 dni urlopu wypoczynkowego.

pracuj.pl artykuł 2

Jakie studia wliczają się do stażu pracy?

Do stażu liczą się studia wyższe we wszystkich trybach. Takie same zasady w zakresie uwzględnienia lat nauki dotyczą studiów dziennych, wieczorowych, inżynierskich i magisterskich.

Inaczej jest w przypadku doktoratu. Okresy studiów doktoranckich i aspirantury naukowej także zaliczane są do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Mowa jednak o maksymalnie 4 latach kształcenia, nawet jeśli w praktyce trwa ono dłużej.

Jeśli ktoś ukończy dwa lub więcej kierunków studiów, do okresów nieskładkowych będzie mógł zaliczyć tylko jeden okres nauki. ZUS może uwzględnić również okresy asystenckich studiów przygotowawczych. Do stażu emerytalnego nie wlicza się przy tym nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Szukasz pracy? Koniecznie odwiedź targi pracy  w Krakowie organizowane przez Pracuj.pl!

Jak okres studiów wpływa na wysokość emerytury?

Zgodnie z zasadami określonymi przez ZUS, wysokość emerytury zależy zarówno od poziomu wynagrodzenia, jak i długości okresów składkowych oraz nieskładkowych. Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in. czas urlopu wychowawczego i macierzyńskiego, zwolnienia chorobowego, pobierania świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku dla bezrobotnych oraz właśnie nauki w szkole wyższej.

Przy podliczaniu stażu pracy do emerytury okresy nieskładkowe nie są jednak uwzględniane w całości, ale w wymiarze, który nie przekracza 1/3 okresów składkowych. Choć więc warto uwzględnić studia podczas ustalania stażu emerytalnego, o wysokości świadczenia w największym stopniu decydują składki odprowadzane podczas pracy zawodowej.

Chcesz obliczyć wysokość swojego wynagrodzenia? Skorzystaj z kalkulatora stawki godzinowej.

Studia a staż pracy – czy pracę podczas studiów zalicza się do czasu pracy?

Wiesz już, czy studia liczą się do lat pracy. Co jednak w przypadku pracy w czasie studiów? Wielu studentów chętnie podejmuje się dorywczych prac. Nie tylko po to, żeby zdobyć potrzebne doświadczenie, ale też żeby po prostu sobie dorobić. Praca – student to przecież nierozłączne zjawisko!

Odpowiadając na pytanie, czy studia wliczają się do emerytury, nie można zapomnieć więc o innej bardzo ważnej kwestii: czy lata, które poświęciłeś na pracę podczas studiów, i okres samych studiów się sumują? Studia a lata pracy do emerytury to temat, którego nie warto lekceważyć, dlatego sprawdźmy również tę kwestię.

Niestety, czas nauki i pracy nie sumują się. Jako absolwent studiów masz jednak prawo wybrać opcję korzystniejszą dla siebie. Możesz więc zadecydować, że do stażu pracy nie wliczysz okresu nauki, jeśli jest on krótszy od okresu zatrudnienia w danej firmie.