Rekrutacja

Przepływ ciepła

Co to?

Zajęcia w laboratoriach Politechniki

O czym to?

Przepływ ciepła jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Z punktu widzenia gospodarstw domowych pewne z tych procesów są bardzo pożądane (np. ogrzewanie mieszkania za pomocą grzejników, czy gotowanie wody na herbatę). Inne zaś chcemy w jak największym stopniu zminimalizować za pomocą materiałów izolacyjnych (np. przepływ ciepła przez ściany budynku).

Po co mi to?

Dowiesz się jak wygląda praca w laboratorium fizyki budowli, jakie materiały izolacyjne są obecnie stosowane w budownictwie i jak możemy oszczędzać energię cieplną w gospodarstwach domowych.

Jak będą wyglądały warsztaty?

Na zajęciach zostaną omówione rodzaje przepływu ciepła oraz ich występowanie. Uczestnicy zajęć będą mogli za pomocą kamery termowizyjnej obserwować zmiany temperatur w otoczeniu. Ponadto uczniowie zostaną zapoznani z materiałami izolacyjnymi i sposobami badania ich właściwości cieplnych. Jednym z najciekawszych materiałów izolacyjnych, z którym uczniowie będą mieli styczność jest najlżejszy materiał budowlany, stosowany jako izolacja statków kosmicznych NASA-aerożel.

Miejsce

Laboratoria Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku
(Gmach Główny - ul. Łukasiewicza 17, 09-400 Płock)

Czas trwania

60 minut

Termin zajęć

Do ustalenia