Monika Rudowska

Monika - TCh

Jestem absolwentką Technologii Chemicznej obecnie odbywam staż w Biurze Techniki, w Dziale Przygotowania i Nadzoru Biznesowego Projektów Odtworzeniowych PKN ORLEN S.A.

Wybrałaś studia na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku na kierunku Technologia Chemiczna. Dlaczego warto wybrać tę uczelnię?

Po ukończeniu studiów i zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych mogę stwierdzić, że uczelnia solidnie przygotowuje studentów do pracy w zawodzie. Mam tu na myśli program nauczania, który jest połączony z możliwością odbycia praktyk zawodowych m.in. w PKN ORLEN oraz z zajęciami prowadzonymi przez ekspertów z tej firmy. Było to dla mnie, jako studenta, pierwsze zetknięcie z pracodawcą oraz możliwość zobaczenia jak można wykorzystać swoją wiedzę zdobytą na uczelni w praktyce. Co więcej, uczelnia daje także możliwość podjęcia dodatkowych aktywności, będących inwestycją w ponadprogramową edukację studentów. Swoje chemiczne zainteresowania mogłam rozwijać w Płockim Naukowym Kole Chemików, którego byłam członkiem przez prawie cały okres trwania moich studiów, czyli około 5 lat! Brałam udział w wydarzeniach takich, jak pokazy chemiczne przed uczniami szkół podstawowych czy liceów, targi, sympozja oraz konferencje. Uczestniczyłam w badaniach do grantu rektorskiego oraz wycieczkach m.in. do gdańskiego LOTOSU. Członkostwo w Kole Naukowym dało mi możliwość rozwoju zainteresowań i zdobycia nowych doświadczeń!

Czy któreś z zajęć na uczelni zapamiętałaś w sposób szczególny, z jakich względów?

Dwa typy zajęć szczególnie zapamiętałam. Były to zajęcia laboratoryjne, gdzie jako studentka wykonywałam doświadczenia z użyciem specjalistycznego sprzętu, odczynników i obiektów badawczych. Mogłam sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i zobaczyć na własne oczy, jak zachodzą reakcje, które dotychczas znałam jedynie z teorii. Drugi typ zajęć to projekty realizowane w kilkuosobowych grupach. Lubię pracę w zespole – spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, uczą współpracy i wzbudzają kreatywność, co może skutkować powstaniem innowacyjnych rozwiązań! Projekty są mi szczególnie bliskie ze względu na to, że jestem obecnie na stażu w PKN ORLEN w dziale, zajmującym się projektami dotyczącymi obszaru petrochemicznego i rafineryjnego, czyli związanego z kierunkiem studiów, który ukończyłam.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa?

Pierwsze kroki stawiałam poprzez realizację praktyk w PKN ORLEN, które organizowała uczelnia. Praktyki odbywałam na nowo powstałej wtedy instalacji Metateza, której proces nie jest powszechny w Europie i należy do niekonwencjonalnych metod wytwarzania propylenu. To było dla mnie cenne doświadczenie, aby mieć szansę na praktyki na tak innowacyjnej instalacji. Moja przygoda z Koncernem ma swój ciąg dalszy. Wzięłam udział w rekrutacji do programu stażowego Kierunek ORLEN – rozwiązałam zadanie rekrutacyjne, tzw. case study i wysłałam CV. Case study nie było ściśle związane z moim kierunkiem studiów, ale zainteresowało mnie, więc podjęłam wyzwanie. Pomyślałam, że dobrze jest spróbować czegoś innego, a przede wszystkim chciałam sprawdzić siebie – jak odnajdę się w obszarze typowo biznesowym. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów spowodowały, że pozytywnie wypadłam podczas rozmowy rekrutacyjnej i dostałam się na staż!

Jak to się stało, że rozwiązałaś case study niezwiązane ściśle z Twoim kierunkiem studiów i dostałaś się na staż?

Rozwiązałam case study, o którym na pierwszy rzut oka pomyślałam, że jest dla mnie nie do wykonania – nie do końca związane z moim kierunkiem studiów i wiedzą, którą posiadam. Dlaczego je zrobiłam? Chciałam spróbować czegoś nowego, a przede wszystkim sprawdzić siebie! Chciałam przekonać się czy ścieżka kariery inna niż laboratorium jest dla mnie, czy odnajdę się w obszarze biznesowym. Uważam, że okres studiów i czas bezpośrednio po nim jest świetnym momentem, aby to zweryfikować. Jak rozwiązałam case study? Na początku uzupełniłam niezbędną teorię tak, aby dobrze zrozumieć problematykę zadania. Już wtedy zaczęły pojawiać się w mojej głowie pierwsze pomysły. Na temat każdego z nich zbierałam informacje, korzystając ze zdigitalizowanych źródeł naukowych, które były dostępne w Internecie. I tak po nitce do kłębka, szukając konkretnych danych, wymyślałam kolejne rozwiązania. Małymi krokami bez problemu rozwiązać można każde zadanie! Case study miało przede wszystkim sprawdzić moją inwencję twórczą, zdolność analityczną i umiejętność przewidywania konsekwencji działań. Teoria zdobyta na studiach to solidny fundament, ale w trakcie trwania studiów zdobyłam nie tylko wiedzę, ale i cenne umiejętności. Na przykład umiejętność pracy w zespole, planowania i analizowania czy wyciągania wniosków. Właśnie to, w moim przypadku, pozwoliło mi znaleźć się tu, gdzie teraz jestem.

Czym zajmuje się absolwentka Technologii Chemicznej na stażu w Biurze Techniki, w Dziale Przygotowania i Nadzoru Biznesowego Projektów Odtworzeniowych?

Moim zadaniem na stażu jest wsparcie Kierownika Biznesowego Projektu w przygotowaniu projektów inwestycji majątkowych do fazy realizacji – inicjujemy i planujemy. Uczestniczę w procesie ustalania budżetu i harmonogramu takich projektów oraz uzyskiwania decyzji korporacyjnych. Podczas stażu poznaję systemy służące do zarządzania projektami oraz rejestracji, opiniowania i archiwizacji dokumentacji technicznej. Biorę udział w spotkaniach projektowych oraz wizjach lokalnych na terenach instalacji produkcyjnych.

Jakie miałabyś wskazówki dla osób, które dopiero planują karierę zawodową?

Nie czekajcie! Najlepiej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowej jak najwcześniej – będąc jeszcze na studiach. Politechnika Warszawska Filia w Płocku dostarcza informacji o ofertach stażowych i praktykach, z których warto skorzystać. Ostatnie semestry studiów I czy II stopnia to odpowiedni moment na sprawdzenie różnych ścieżek kariery po studiach chemicznych. Projekty biznesowe, zakupy, laboratorium czy praca na instalacji - sami zdecydujcie! Taką możliwość zyskujecie dzięki uczestnictwu w programach stażowych, które pozwolą Wam zdobyć doświadczenie pod okiem ekspertów oraz zweryfikować, czy wybraliście odpowiedni dla siebie obszar, w którym chcecie się dalej rozwijać. Informacji o programie stażowym PKN ORLEN szukajcie na stronie ORLEN Kariera lub na Facebooku firmy poświęconemu karierze.

Źródło: PKN Orlen S.A.