Koncert "Historia Polski w Muzyce" w Płocku – W hołdzie przeszłości

Koncert "Historia Polski w Muzyce" w Płocku – W hołdzie przeszłości

8 listopada 2024 roku w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku odbył się wyjątkowy koncert pt.: „Historia Polski w Muzyce”, który stanowił część obchodów „Płockiego Światła Pamięci”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku i dofinansowane przez Województwo Mazowieckie oraz Politechnikę Warszawską. 

Celem koncertu było upamiętnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, a szczególnie tych związanych z II wojną światową, Powstaniem Warszawskim oraz okupacją niemiecką.

Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym otwarciem przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku– mgr inż. Natalię Gasik-Kowalską oraz mgr. inż. Bartosza Lewandowskiego. Głos zabrał również Zastępca Kanclerza PW ds. Filii w Płocku, dr inż. Artur Koper, który w imieniu władz uczelni powitał zgromadzonych gości.

Koncert TEB1

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Jednym z ważniejszych punktów programu było ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pt.: „Miejsca, które widziały II Wojnę Światową”. W konkursie wzięli udział mieszkańcy Województwa Mazowieckiego, którzy poprzez swoje zdjęcia ukazali ślady historii w przestrzeni miejskiej. Laureatami zostali:

  • I miejsce: Żaneta Włodarczyk
  • II miejsce: Weronika Pachniewska
  • III miejsce: Marysia Skierkowska
Koncert TEB2

Zwycięskie prace zostały zaprezentowane podczas koncertu, który wzbogacony był także o wystawę zdjęć Płocka z okresu II wojny światowej, przygotowaną dzięki uprzejmości Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Archiwum Państwowego w Płocku.

Muzyka, która mówi o historii

Koncert „Historia Polski w Muzyce” to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu przybliżenie uczestnikom kluczowych momentów w historii Polski za pomocą muzyki. Wystąpili muzycy z Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej The Engineers Band, pod batutą Dariusza Łapińskiego. W repertuarze znalazły się utwory wybitnych polskich kompozytorów, które odzwierciedlają tragiczne i bohaterskie wydarzenia z przeszłości naszego kraju. W programie koncertu nie zabrakło również muzycznych akcentów związanych z Powstaniem Warszawskim, którego 80-lecie obchodzimy w 2024 roku. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, będący świadkiem tamtych dni, stał się symbolicznie częścią obchodów rocznicy.

Koncert TEB3
Koncert TEB4
Koncert TEB5

Płock i 85-lecie wkroczenia wojsk III Rzeszy

2024 rok to również 85. rocznica wkroczenia wojsk III Rzeszy do Płocka, które miało tragiczne konsekwencje dla miasta i jego mieszkańców. Koncert stanowił część szeroko zakrojonych obchodów tej rocznicy, będąc okazją do refleksji nad wydarzeniami II wojny światowej, które na zawsze odmieniły oblicze Płocka i całej Polski.

Koncert TEB6
Koncert TEB7

Na zakończenie koncertu mgr Kamil Kruszewski podziękował wszystkim zgromadzonym gościom za ich obecność oraz wyraził wdzięczność tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Podziękowania i patronaty

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, oraz Prezydenta Miasta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. Sponsorem koncertu była firma Lipowski Roboty Drogowe.

Patronat medialny objęły:

  • KRDP,
  • Panorama Płock,
  • TV Mazowsze,
  • Plocman.pl,
  • Petronews.

Koncert „Historia Polski w Muzyce” w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku był niezapomnianym doświadczeniem, które połączyło pasję do muzyki z głęboką refleksją nad historią Polski i jej mieszkańców. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o najważniejszych momentach w dziejach naszego kraju pozostaje żywa, a kolejne pokolenia mogą z szacunkiem i zrozumieniem patrzeć na przeszłość.