Paulina Goździkowska

Paulina TCh

Jestem absolwentką studiów inżynierskich na kierunku Technologia Chemiczna na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Aktualnie studiuję na ostatnim semestrze studiów magisterskich na tej samej uczelni, a także odbywam staż w Biurze Zarządzania Majątkiem w spółce ORLEN KolTrans S.A.

Dlaczego wybrałaś studia na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku?

Politechnika Warszawska jest uznawana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Na bazie swojego doświadczenia mogę przyznać, że studiowanie na tej uczelni uczy przede wszystkim analitycznego myślenia i szukania jak najlepszych rozwiązań. Jest to bardzo przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Co więcej, oprócz tego, że uczelnia oferuje swoim studentom możliwość zdobycia ogromnej wiedzy, daje także możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Poza samą nauką uczelnia zapewnia udział w wielu aktywnościach studenckich, m.in. w Płockim Naukowym Kole Chemików, Samorządzie Studenckim czy w Zespole Tańca Ludowego „Masovia”.

Które z zajęć na studiach najbardziej utkwiły Ci w pamięci i z jakich względów?

Według mnie najbardziej interesującymi zajęciami na studiach były zajęcia projektowe, podczas których pracowaliśmy w zespołach. Dzięki nim uczyliśmy się zarządzania sobą w czasie, dzieliliśmy się obowiązkami, ustalaliśmy nasz plan pracy i ogólny harmonogram. Czasami wybieraliśmy lidera projektu, który koordynował całą pracę. Uczestnicząc w takich projektach, zdobyliśmy wiedzę na temat współpracy oraz zarządzania. Mogliśmy przekonać się jak cenne i ważne jest posiadanie zgranego zespołu.

W jaki sposób trafiłaś na staż w PKN ORLEN?

Uważam, że najlepiej zacząć swoją karierę zawodową, jeszcze podczas studiów. Dzięki temu młody człowiek kończąc szkołę ma już pewne doświadczenie. W związku z tym regularnie przeglądałam oferty pracy m.in. udostępniane na stronie biura karier Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, jak i na głównej stronie firmy PKN ORLEN S.A., gdzie mogłam zapoznać się z ofertami stażu w całej Grupie ORLEN. Kiedy spodobała mi się jedna z ofert stażowych, zaczęłam pracę nad wykonaniem zadania stażowego, tzn. case study. Na początku zaczęłam szukać informacji w Internecie, aby bardziej wgłębić się w tematykę zadania. Następnie rozrysowałam sobie schemat działania i wykonałam niezbędne obliczenia. Wszelkie wyniki i założenia umieściłam w prezentacji, którą przesłałam wraz z CV, za pomocą strony internetowej. Po pewnym czasie odezwano się do mnie z rekrutacji i po rozmowie rekrutacyjnej zostałam przyjęta na staż.

Czym zajmujesz się na stażu?

Na stażu jestem odpowiedzialna m.in. za przygotowywanie raportów, zestawień do sprawozdań z obszaru ochrony środowiska, które dotyczą gospodarki odpadami i emisji substancji do powietrza, czyli ogólnie rzecz ujmując oddziaływania Spółki na środowisko. Co więcej, podczas stażu realizuję samodzielny projekt dotyczący utrzymania terenów zielonych na terenie bocznicy kolejowej w Płocku. Rozmawiam z wieloma ekspertami i pozyskuję od nich wiedzę. Następnie analizuję materiały oraz wykonuję niezbędne do wykonania projektu obliczenia. Przygotowuję harmonogram realizacji zadań oraz plan pracy pracowników, uwzględniając potrzebny do pracy sprzęt. Biorę także udział w prowadzeniu dokumentacji administracyjnej z obszaru działalności Biura, w którym odbywam staż.

Jakie widzisz korzyści wynikające z połączenia studiów z pracą?

Ogromną korzyścią wynikającą z połączenia studiów z pracą jest wczesne nabywanie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy bardzo chętnie szukają osób do pracy, które mają już pewną praktykę, zdobytą jeszcze podczas studiowania. Poza tym podczas stażu poznaje się nowe osoby pracujące w branży. Częste rozmowy z wieloma ekspertami dają możliwość poszerzenia wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Udział w stażu umożliwia również poznanie wielu innych stażystów, z którymi można nawiązać świetne relacje. Dodatkowo staż jest płatny, więc na pewno jest to możliwość zarobku.

Jakie są Twoje wskazówki dla osób zaczynających studia?

Na pewno warto być otwartym i kontaktowym. Dzięki temu studiowanie jest znacznie przyjemniejsze. Poza tym nie wolno bać się zadawać pytań. Wykładowcy są bardzo sympatycznymi ludźmi, którzy na pewno zawsze pomogą i rozwieją wszelkie wątpliwości. Politechnika Warszawska Filia w Płocku zapewnia udział w wielu aktywnościach studenckich. Jeśli macie zatem ochotę i odrobinę wolnego czasu, to zapiszcie się, spróbujcie. Może to właśnie stanie się waszym nowym zainteresowaniem lub pasją.

Źródło: PKN Orlen S.A.