Poznaj przebieg procesów rekrutacyjnych
Rekrutacja zazwyczaj przebiega według ustalonego trybu. Etapy obejmują selekcję CV, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych oraz dokonanie ostatecznego wyboru. Nierzadko bezpośrednie spotkanie z rekruterem jest poprzedzone rozmową telefoniczną.
Od czego zaczyna się proces rekrutacyjny?
Pierwszym etapem rekrutacji jest przygotowanie przez pracodawcę i opublikowanie ogłoszenia o pracę. Powinno ono zawierać niezbędne informacje dotyczące wymagań, ale nie tylko. W ogłoszeniach znajdują się także szczegóły oferowanych przez firmę korzyści i ogólnych warunków współpracy. Zazwyczaj na tym etapie następuje wstępna selekcja kandydatów. Rekruterzy zapoznają się z nadesłanymi CV i oceniają, które osoby spełniają wymagania. W niektórych przypadkach niezbędne okaże się przesłanie również listu motywacyjnego lub portfolio.
Rozmowa rekrutacyjna
W wielu firmach kolejnym etapem procesu rekrutacji jest rozmowa telefoniczna. Nierzadko stanowi ona również okazję do wstępnego zweryfikowania predyspozycji wyłonionych kandydatów. Przykładowo, rozmowa może odbywać się w języku angielskim, co umożliwi rekruterom sprawdzenie kompetencji językowych kandydata. Może ona również dotyczyć motywacji potencjalnego pracownika i jego oczekiwań.
Spotkanie w sprawie pracy
Następnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna, która może przybrać najróżniejsze formy. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się centrum oceny, czyli Assessment Center, w ramach którego kandydaci wykonują konkretne zadania podlegające ocenie asesorów – na przykład w formie dyskusji grupowej lub prezentacji. Na tym etapie można poznać rzeczywiste predyspozycje kandydatów. Oprócz rozmowy kwalifikacyjnej można spodziewać się również zdalnego weryfikowania umiejętności. Przykładowo, zadaniem z branży reklamowej będzie napisanie promocyjnego tekstu dotyczącego wymyślonego produktu i przesłanie go drogą mailową.
Ostatnim etapem procesu rekrutacyjnego jest wyłonienie kandydata lub kandydatów oraz poinformowanie ich o otrzymaniu posady. Zatrudnienie zostaje zwieńczone podpisaniem stosownej umowy oraz omówieniem niezbędnych szczegółów i formalności.
Zobacz także:
porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic