6 pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej
„Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”, „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”- to przykładowe pytania, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, określ cele zawodowe, przemyśl swoją motywację, naucz się opowiadać o sobie i dowiedz się jak najwięcej o firmie. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie.
To, jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej, zależy m.in. od sposobu, w jaki będziesz odpowiadać na pytania rekrutera. Ważne, żebyś mówił płynnie i szczerze. Pomoże Ci w tym refleksja nad najczęściej poruszanymi zagadnieniami:
1. Dlaczego chce Pani / Pan pracować właśnie w tej firmie?
Wysyłaj CV w odpowiedzi tylko na te ogłoszenia, które rzeczywiście wzbudzają Twoje zainteresowanie. Zanim odpowiesz, przeanalizuj ofertę i uzupełnij wiedzę na temat pracodawcy, np. przeglądając stronę firmową lub odwiedzając profil organizacji na stronie: pracodawcy.pracuj.pl. Dzięki temu określisz, czy Twoje cele są zbieżne z celami przedsiębiorstwa.
Jak poradzić sobie z testami rekrutacyjnymi? Odpowiedź znajdziesz w artykule: https://porady.pracuj.pl/student/testy-rekrutacyjne-jak-sobie-z-nimi-poradzic/
2. Co Pani / Pan wie o naszej firmie?
Fakt, że zdobyłeś informacje na temat przedsiębiorstwa, świadczy o tym, że jesteś świadomym kandydatem, który poważnie i profesjonalnie traktuje poszukiwanie pracy. Zaangażowanie to jedna z istotniejszych cech pracownika.
3. Czy może Pani / Pan powiedzieć coś o sobie?
Odpowiadając na to pytanie, masz okazję uzupełnić informacje, które zawarłeś w CV. Możesz opowiedzieć np. o tym, jak zdobywasz i doskonalisz umiejętności, jak rozwijasz zainteresowania zawodowe itp.
4. Gdzie widzi Pani / Pan siebie za 5 lat?
Świadomość własnych celów zawodowych dobrze świadczy o kandydacie. Zastanów się, jaką pozycję chciałbyś zajmować po kilku latach aktywności zawodowej. Postaraj się określić, w którym kierunku zamierzasz się rozwijać.
5. Ile chciałaby Pani / chciałby Pan zarabiać?
Ważne, żebyś określił również swoje oczekiwania finansowe. Zadbaj o to, by były adekwatne do Twoich kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia oraz stanowiska.
6. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią / Pana?
Zastanów się, jakie posiadasz atuty, dzięki którym mógłbyś rzetelnie wykonywać obowiązki. Ważne, żebyś odnalazł powiązanie pomiędzy Twoimi aspiracjami i kompetencjami a celami i potrzebami pracodawcy.
Więcej informacji na temat pierwszej pracy znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/