Wycieczka Koła Chemików - relacja

Wycieczka Koła Chemików - relacja

W dniach 15-20 maja 2016 roku odbyła się Wycieczka Naukowo-Integracyjna Płockiego Naukowego Koła Chemików do Wrocławia. W ramach wyjazdu Koło zwiedzało ośrodki przemysłowe znajdujące się na Dolnym Śląsku.

W wyjeździe wzięło udział 21 osób, w tym trzech opiekunów:

  • prof. nzw. dr hab. inż. Maciej Paczuski
  • dr inż. Paweł Grabowski
  • mgr inż. Łukasz Gościniak

Wyjazd rozpoczął się w niedzielę zbiórką przed Gmachem Głównym PW Filii w Płocku. Po spakowaniu bagaży, uczestnicy ruszyli w kierunku Wrocławia, który stanowił bazę noclegową wyjazdu. Po drodze zwiedzono Oleśnicę.

Poniedziałek upłynął pod znakiem wyjazdu do Brzegu Dolnego, gdzie miała miejsce wizyta studyjna w PCC Rokita. Po krótkim szkoleniu bhp i zapoznaniu z działalnością firmy, zwiedzono wydziały produkcji polioli, tlenku propylenu, produkcji chloru poprzez elektrolizę membranową oraz elektrociepłownię. Była to okazja do zapoznania się z wieloma ciekawymi i praktycznymi informacji o procesach prowadzonych w PCC Rokita.

Wtorek rozpoczął się od zwiedzania wrocławskiego ZOO wraz ze znajdującym się w nim Afrykarium. Po południu miała miejsce wizyta w Browarze Stu Mostów, gdzie zaprezentowano metodę rzemieślniczego warzenia piwa i różnice między produkcją masową a kraftową. Wieczorem studenci z PNKCh spotkali się z Kołem Naukowym Studentów Inżynierii Chemicznej i  Procesowej „Gambrinus” działającym przy Politechnice Wrocławskiej. Po wspólnej wymianie doświadczeń przyszedł czas na mniej oficjalną część spotkania.

Środa minęła pod hasłem „na Wałbrzych!”. Zwiedzono Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu, gdzie uczestników zapoznano z górnictwem i historią wydobycia antracytu, czyli najbardziej przeobrażonej odmiany węgla kamiennego. Po kopalni był czas na zwiedzanie miasta oraz zobaczenie zamku Książ.

Czwartkowy poranek rozpoczął się od wizyty w Europejskim Centrum Badań EIT+. Studenci zapoznali się z historią powstania tego miejsca, głównymi celami jego działalności oraz odwiedzili laboratoria krystalografii, materiałów polimerowych oraz mikroskopii elektronowej, a także mogli zobaczyć spektroskopy NMR czy spektrometry mas. Pozostała część dnia to czas wolny dla uczestników, podczas którego m.in. odwiedzili aquapark, escaperoom, ogród japoński, fontannę multimedialną, kolejkę linową „polinka”, pływali kajakami czy rowerami wodnymi.

Piątek był ostatnim dniem wyjazdu. W czasie powrotu do Płocka zawitano do PGNiG SA Oddziału w Odolanowie. Studenci dowiedzieli się o historii oddziału, odazotowaniu gazu ziemnego, wytwarzaniu LNG i skraplaniu helu. Po prezentacji i słodkim poczęstunku odwiedzili instalację produkcyjną, gdzie czekało kilka niespodzianek – wiadro z ciekłym azotem oraz baloniki z helem.

Wyjazd był dla studentów okazją do poszerzenia wiedzy na temat przemysłowych procesów chemicznych, stosowanych rozwiązań technologicznych i nowoczesnej aparatury analitycznej. Była to także okazja do poznania kultury Dolnego Śląska, integracji i świetnej zabawy.

 

Studenci z PNKCh składają serdeczne podziękowania sponsorom:

  • PKN ORLEN S.A.,
  • Prorektorowi Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku,
  • Samorządowi Studentów Politechniki Warszawskiej.

 

Komitet organizacyjny wyjazdu stanowili: Przemek Jarosiński, Damian Kwiatkowski, Paulina Pięta, Oliwia Liberek oraz dr inż. Paweł Grabowski.

Sponsor wyjazdu:

logo ORLEN
PNKCH wyjazd 2016 (2)
PNKCH wyjazd 2016 (1)
PNKCH wyjazd 2016 (5)
PNKCH wyjazd 2016 (4)
PNKCH wyjazd 2016 (3)
Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.