Studenci z Płockiego Koła Chemików w Narodowym Centrum Badań Jądrowych
W dniu 30 października 2024 roku Płockie Naukowe Koło Chemików miało wyjątkową okazję odwiedzić Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Była to inspirująca i pełna wrażeń wyprawa, która umożliwiła młodym chemikom i entuzjastom nauki zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki jądrowej i technologii nuklearnych.
Studenci uczestniczyli w dwóch wykładach dotyczących promieniotwórczości i promieniowania α, β i γ. Poznali również różne rodzaje detektorów promieniowania jonizującego, a także mogli obejrzeć, jak wygląda dyfuzyjna komora mgłowa. Po wykładach studenci mieli okazję, aby wykonać eksperymenty w unikatowym w skali europejskiej Laboratorium Fizyki Atomowej i Jądrowej. Do dyspozycji mieli 6 stanowisk, na których przeprowadzali pomiar zasięgu promieniowania β w aluminium, pomiar zasięgu promieniowania α w powietrzu, analizowali widma promieniowania γ, badali widma energetyczne lampy rentgenowskiej, zjawiska fotoelektryczne zewnętrzne, a także rozchodzenie się światła w przestrzeni i sprawność ogniwa fotowoltaicznego. Nad przebiegiem zajęć cały czas czuwali wykwalifikowani pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którzy po zakończonych doświadczeniach omówili ze studentami wyniki badań.
Dziękujemy sponsorowi głównemu naszego wyjazdu, jakim jest ORLEN S.A. Bez niego nie mielibyśmy możliwości zorganizowania takiego wydarzenia łączącego w sobie naukę i mile spędzony czas.