MASOVIA na Festiwalu w Bułgarii
W dniach 7 – 17 sierpnia 2014 r. Zespół Tańca Ludowego „Masovia”, działający przy Akademickim Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku reprezentował naszą Uczelnię oraz miasto Płock na VIII Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest, odbywającym się w Bułgarii.
W drodze do miejsca przeznaczenia – miasta Kiten, w okręgu Primorsko, Zespół odwiedził położone nad rzeką Cisą Szeged – trzecie pod względem liczby ludności miasto znajdujące się na terenie Węgier, w którym miał okazję zobaczyć wiele malowniczych zabytków, będących przykładem kultury węgierskiej, m. in.: ruiny XIII – wiecznego zamku, ratusz miejski z 1883r., Starą Synagogę, Muzeum Ferenza Mory, Katedrę Najświętszej Marii Panny wraz z zegarem kurantowym. Po spacerze ulicami miasta członkowie Zespołu skorzystali z atrakcji oferowanych przez miejscowy Aqua Park.
Wraz z „Masovią” w tegorocznej edycji Festiwalu udział wzięło 7 zespołów z różnych zakątków Europy, w tym z Serbii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii oraz Albanii. Zespół z Płocka, pod kierownictwem Małgorzaty Grabowskiej – Panek zaprezentował polskie tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Krakowiaka, tańce górali spiskich oraz przyśpiewki ludowe. Pierwszy koncert odbył się w urokliwym miasteczku Kiten, na którym każda grupa w kilkunastominutowym wystąpieniu zaprezentowała swoją kulturę. Przez kolejne dni „Masovię” oklaskiwali mieszkańcy Primorska. Festiwalowi towarzyszyły barwne korowody w centrum miast, a publiczność zagranicznych gości witała bardzo ciepło i z ogromnym entuzjazmem. Podczas koncertu galowego, który miał miejsce w amfiteatrze w Primorsku, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy przez dyrektora Festiwalu. W imieniu Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” dyplom odebrała delegacja złożona z kierownik Małgorzaty Grabowskiej – Panek oraz członkini grupy tanecznej – Emilii Kalinowskiej.
Członkowie Zespołu chętnie korzystali ze słonecznych i morskich kąpieli na pięknych plażach położonych w pobliżu hotelu. 12 sierpnia – w dzień wolny od koncertu – „Masovia” zwiedziła perełki basenu Morza Czernego: Nessebyr i Sozopol. W Nessebarze, zwany „miastem cerkwi”, Zespół miał okazję dotknięcia zabytków kultury antycznej, zaś w Sozopolu zobaczyliśmy zabudowania w typowo bułgarskim stylu.
Po tak ciekawych doświadczeniach „Masovia” w drodze powrotnej odwiedziła stolicę Węgier – Budapeszt. Zwiedzając neoklasycystyczne zabytki miasta, uczestnicy wyjazdu poznali historię króla Stefana I Świętego oraz uwielbianej przez Węgrów cesarzowej Sissi.
Po powrocie Zespół nie spoczął na laurach, w planach były bowiem koncerty, w tym obrzędy dożynkowe, m.in. w Starej Białej, Bielsku, Łącku, Gąbinie i Płocku.