Klucz Sukcesu dla prof. Jacka Kijeńskiego

prof. Jacek Kijeński, źródło: https://www.kierunekchemia.pl/konferencja,2215,89520.html

Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński otrzymał statuetkę "Klucz Sukcesu". Wręczenie nagrody odbyło się podczas tegorocznej edycji sympozjum CHEMIA 2022, które odbyło się w dniach 25-26 STYCZNIA 2022 r. w Płocku.

Laudacja dla prof. dr. hab. inż. Jacka Antoniego Kijeńskiego z okazji wyróżnienia Kluczem Sukcesu przygotowana przez Czesława Bugaja, wieloletniego pracownika PKN ORLEN S.A. i dr hab. inż. Arkadiusza Kamińskiego

 

Szanowny Panie Profesorze, Drodzy Państwo

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt i przyjemność wygłoszenia laudacji dla Pana Profesora Jacka Kijeńskiego, któremu podczas XXVIII Sympozjum CHEMIA 2022 postanowiono przyznać statuetkę Klucza Sukcesu.

 

Prof. dr. hab. inż. Jacek Kijeński urodzony w 1950 r. jest absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej, dyplom obronił w 1973 r., jako pierwszy w historii Wydziału student indywidualny. Już w 1976 r. uzyskał na tej uczelni doktorat, a w 1991 r. tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Przez całe swoje życie zawodowe związany działalnością badawczą i zawodową z Politechniką Warszawską, w której pełnił wiele zaszczytnych i odpowiedzialnych stanowisk, jak: prodziekan i dziekan Wydziału Chemicznego w latach 1984-1990, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku oraz dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w latach 2008-2012, wieloletni członek Senatu Politechniki Warszawskiej.

 

Poza pracą na Politechnice Warszawskiej Pan prof. Jacek Kijeński pełnił wiele ważnych i zaszczytnych funkcji, jak: dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej (lata 2002-2007), koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych (lata 2003-2008), prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (lata 2002-2018) - kadencja najdłuższa w historii Stowarzyszenia, członek Polskiej Platformy Technologicznej Biopaliw i Biokomponentów, prezes zarządu konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii CHEMCAT (lata 2003-2008). Pan profesor jest także aktywny w obszarze współpracy zagranicznej jako członek Niemieckiego Towarzystwa Technologii Chemicznej i Biotechnologii DECHEMA oraz American Chemical Society, członek European Federation of Chemical Engineering, członek Network for Industrial Catalysts in Europe.

 

Prof. Kijeński jest autorem i współautorem ponad 40 patentów w części wdrożonych do praktyki przemysłowej, ponad 200 publikacji naukowych, w tym 10 monografii i kilkuset wystąpień naukowych na konferencjach i sympozjach w tematyce chemicznej w Polsce i zagranicą. Jest także promotorem i opiekunem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich i prac dyplomowych z dziedziny chemii i technologii chemicznej.

 

Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński jest wybitnym specjalistą, naukowcem uznanym w kraju i zagranicą w dziedzinie chemii i technologii chemicznej w zakresie kierunków i strategii rozwoju przemysłu chemicznego, katalizy, przemysłowej syntezy organicznej i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Jest twórcą szkoły racjonalizacji wizji rozwojowych na podstawie termodynamiki, ekonomiki, bilansów i zdroworozsądkowego podejścia do wiedzy i potrzeb rynkowych.

 

 W całokształcie działalności naukowej wyróżniają się osiągnięcia innowacyjne i wdrożeniowe prof. Kijeńskiego. Za wybitne zasługi dla światowej wynalazczości wyróżniony Krzyżem Oficerskim Królestwa Belgii oraz złotym medalem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Za wybitne osiągnięcia naukowe i pracę dydaktyczną na rzecz nauk chemicznych i technologii chemicznej prof. Kijeński otrzymuje wiele nagród i odznaczeń w tym: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyże Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Ignacego Mościckiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest też pięciokrotnym laureatem nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Edukacji Narodowej.

 

Prof. Jacek Kijeński to niekwestionowany i wybitny autorytet, światowej klasy naukowiec w dziedzinie chemii i technologii chemicznej a także wybitny humanista, erudyta, znawca literatury, sztuki i historii cywilizacji. Jest także szczęśliwym ojcem 3 synów i 3 córek oraz dziadkiem dla dwojga wnucząt.

 

Bona fortuna dominus Professor   

 

Klucz Sukcesu to szczególne wyróżnienie przyznawane przez Wydawnictwo BMP we współpracy z Kapitułą osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju polskiego przemysłu.

Źródło: https://www.kierunekchemia.pl/konferencja,2215,89520.html 

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.