Koncert "Historia Polski w Muzyce" w Płocku – W hołdzie przeszłości
8 listopada 2024 roku w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku odbył się wyjątkowy koncert pt.: „Historia Polski w Muzyce”, który stanowił część obchodów „Płockiego Światła Pamięci”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku i dofinansowane przez Województwo Mazowieckie oraz Politechnikę Warszawską.
Celem koncertu było upamiętnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, a szczególnie tych związanych z II wojną światową, Powstaniem Warszawskim oraz okupacją niemiecką.
Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym otwarciem przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku– mgr inż. Natalię Gasik-Kowalską oraz mgr. inż. Bartosza Lewandowskiego. Głos zabrał również Zastępca Kanclerza PW ds. Filii w Płocku, dr inż. Artur Koper, który w imieniu władz uczelni powitał zgromadzonych gości.
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
Jednym z ważniejszych punktów programu było ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pt.: „Miejsca, które widziały II Wojnę Światową”. W konkursie wzięli udział mieszkańcy Województwa Mazowieckiego, którzy poprzez swoje zdjęcia ukazali ślady historii w przestrzeni miejskiej. Laureatami zostali:
- I miejsce: Żaneta Włodarczyk
- II miejsce: Weronika Pachniewska
- III miejsce: Marysia Skierkowska
Zwycięskie prace zostały zaprezentowane podczas koncertu, który wzbogacony był także o wystawę zdjęć Płocka z okresu II wojny światowej, przygotowaną dzięki uprzejmości Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Archiwum Państwowego w Płocku.
Muzyka, która mówi o historii
Koncert „Historia Polski w Muzyce” to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu przybliżenie uczestnikom kluczowych momentów w historii Polski za pomocą muzyki. Wystąpili muzycy z Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej The Engineers Band, pod batutą Dariusza Łapińskiego. W repertuarze znalazły się utwory wybitnych polskich kompozytorów, które odzwierciedlają tragiczne i bohaterskie wydarzenia z przeszłości naszego kraju. W programie koncertu nie zabrakło również muzycznych akcentów związanych z Powstaniem Warszawskim, którego 80-lecie obchodzimy w 2024 roku. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, będący świadkiem tamtych dni, stał się symbolicznie częścią obchodów rocznicy.
Płock i 85-lecie wkroczenia wojsk III Rzeszy
2024 rok to również 85. rocznica wkroczenia wojsk III Rzeszy do Płocka, które miało tragiczne konsekwencje dla miasta i jego mieszkańców. Koncert stanowił część szeroko zakrojonych obchodów tej rocznicy, będąc okazją do refleksji nad wydarzeniami II wojny światowej, które na zawsze odmieniły oblicze Płocka i całej Polski.
Na zakończenie koncertu mgr Kamil Kruszewski podziękował wszystkim zgromadzonym gościom za ich obecność oraz wyraził wdzięczność tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.
Podziękowania i patronaty
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, oraz Prezydenta Miasta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. Sponsorem koncertu była firma Lipowski Roboty Drogowe.
Patronat medialny objęły:
- KRDP,
- Panorama Płock,
- TV Mazowsze,
- Plocman.pl,
- Petronews.
Koncert „Historia Polski w Muzyce” w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku był niezapomnianym doświadczeniem, które połączyło pasję do muzyki z głęboką refleksją nad historią Polski i jej mieszkańców. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o najważniejszych momentach w dziejach naszego kraju pozostaje żywa, a kolejne pokolenia mogą z szacunkiem i zrozumieniem patrzeć na przeszłość.