Gaudeamus po raz pięćdziesiąty ósmy
W dniu 3 października 2024 r. w Filii odbyła się 58. Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025.
Podczas swojego wystąpienia Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, prof. Renata Walczak, podkreśliła znaczenie Kampusu Politechniki Warszawskiej w Płocku dla Płocka i regionu Mazowsza. Zwróciła uwagę na nowy kierunek studiów - Przemysłowe zastosowania informatyki, który został uruchomiony w ubiegłym roku akademickim i który cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. Prorektor wspomniała również o zmianach wprowadzonych na kierunkach Inżynieria Środowiska oraz Technologia Chemiczna, zmierzających do dostosowania oferty dydaktycznej do postępu w obszarze energetyki odnawialnej oraz gospodarki obiegu zamkniętego, a także o planowanym otwarciu nowego kierunku nietechnicznego - Zarządzania w gospodarce cyfrowej.
Profesor Renata Walczak zaznaczyła, że dyscypliny naukowe reprezentowane w Płocku uzyskały wysokie kategorie naukowe, a naukowcy realizują wiele projektów badawczych. Badania te dotyczą m.in. przerobu ropy naftowej, polimerów, paliw syntetycznych, technologii wodorowych, budownictwa, energetyki odnawialnej, ochrony środowiska i zarządzania. Podziękowała także Prezydentowi Miasta Płocka za wsparcie grantowe w ramach programu "Współpraca z uczelniami wyższymi", dzięki któremu wielu pracowników uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego oraz tytuły profesorskie.
Na zakończenie swojego wystąpienia, prof. Renata Walczak życzyła studentom sukcesów, podkreślając, aby okres studiów był pięknym czasem w ich życiu.
Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba, w swoim przemówieniu zaznaczył, że został wybrany na drugą kadencję, a skład zespołu rektorskiego pozostał niezmieniony w stosunku do poprzedniej kadencji. Profesor Zaremba wskazał na problem niedofinansowania szkolnictwa wyższego oraz podkreślił konieczność inwestycji, m.in. w budowę akademików i rozbudowę infrastruktury badawczej, zaznaczając, że dwa kluczowe filary Uczelni to nauka i dydaktyka. Wśród priorytetowych dziedzin badawczych wymienił sztuczną inteligencję, która, jego zdaniem, wywiera znaczącą rolę we współczesnym świecie, jednak korzystanie z tej technologii skutkuje zwiększonym o połowę zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Rektor Zaremba zaznaczył, że celem Uczelni jest nauczanie studentów projektowania nowych technologii oraz definiowanie strategicznych obszarów działania Politechniki Warszawskiej, takich jak klimat, energia, gospodarka obiegu zamkniętego, zdrowie, inżynieria biomedyczna i rolnictwo. Za najważniejsze uznał inwestowanie w naukę i szkolnictwo wyższe. Dla gospodarki zysk z takiej inwestycji będzie kilkunastokrotny. Rektor podkreślił, że okres studiów jest najpiękniejszym czasem w życiu, choć dopiero po latach to doceniamy. Podziękował także władzom samorządowym, firmom współpracującym z Filią oraz pracownikom akademickim za dotychczasową współpracę, życząc nowym studentom sukcesów w kształceniu na wysokim poziomie w przyjaznej atmosferze.
Gośćmi uroczystości byli parlamentarzyści, prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji, szkół i firm, z którymi Filia od lat współpracuje. Składali oni na ręce Pani Prorektor ds. Filii gratulacje dotyczące osiągnięć i życzenia dla społeczności akademickiej dalszych sukcesów, podkreślając przy tym znaczenie Filii dla miasta, regionu i kraju.
Głos zabrały Panie Poseł RP Elżbieta Gapińska i Wioletta Kulpa. Pan Bogdan Banaszczak Kierownik Delegatury w Płocku Urzędu Województwa Mazowieckiego odczytał list od Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, Pani Anna Derlukiewicz, z-ca Dyrektora Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Życzenia dla społeczności akademickiej przekazali Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski oraz Starosta Powiatu Płockiego Ziemskiego Sylwester Ziemkiewicz.
Podczas uroczystości immatrykulowani studenci złożyli ślubowanie, a następnie otrzymali dyplomy z rąk Rektora. O możliwościach, nie tylko naukowego rozwoju w PW Filii w Płocku, opowiedział przedstawiciel samorządu studentów w Filii, Jakub Skorupa.
W trakcie uroczystości pracownikom i studentom Uczelni zostały wręczone wyróżnienia i nagrody, przyznane przez Rektora Politechniki Warszawskiej, Prezydenta Miasta Płocka, Starostę Powiatu Płockiego Ziemskiego, Prezesa Zarządu Spółki ORLEN, Prezesa Zarządu Basell Orlen Polyolefins, Przewodniczącego Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Prezesa Zarządu Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku.
Prezydent Miasta Płocka, Starosta Powiatu Płockiego Ziemskiego oraz prezesi płockich firm wyróżnili 19 absolwentów – autorów prac dyplomowych i ich promotorów. Rektor nagrodził 31 pracowników Filii za całokształt dorobku, osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.
Sześciu studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku za najlepsze wyniki w nauce otrzymało z rąk Prorektor prof. Renaty Walczak i Dyrektor Kolegium NEiS prof. Magdaleny Kludacz-Alessandri listy gratulacyjne.
Wykład inauguracyjny nt.„Inżynier wobec wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego" wygłosiła prof. Monika Żubrowska-Sudoł – Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Wykład dotyczył tematyki gospodarki obiegu zamkniętego, która przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz efektywnego wykorzystania zasobów, minimalizuje ilość odpadów poprzez ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling materiałów oraz produktów, co pozwala na maksymalne wydłużenie ich cyklu życia. W ten sposób zmniejsza się zużycie surowców naturalnych i ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Prof. Żubrowska-Sudoł podkreśliła, że konieczna jest optymalizacja wykorzystania zasobów w całej gospodarce i szeroka kampania społeczna zmieniająca nastawienie do korzystania z zasobów.