Maria Lorenc

Maria Ekonomia

Jestem absolwentką Ekonomii i obecnie odbywam staż w Dziale Wsparcia Operacji Logistycznych i Rozliczeń LPG w Spółce ORLEN Paliwa.

Ukończyłaś studia na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku na kierunku Ekonomia. Dlaczego warto wybrać tę uczelnię?

Politechnika Warszawska jest jedną z najbardziej renomowanych uczelni technicznych w Polsce, cenioną za wysoki poziom nauczania oraz aktywne wsparcie rozwoju kariery swoich studentów. To są cechy, które przyciągnęły mnie do studiowania właśnie w tym miejscu. Wśród studentów mówi się, że Politechnika Warszawska otwiera wiele drzwi i z całą pewnością mogę to potwierdzić. Dla mnie istotnym faktem było to, że dzięki współpracy z wieloma firmami, uczelnia umożliwia studentom zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów. Pozwala to łączyć umiejętności teoretyczne z praktycznymi, co jest cenione na rynku pracy. Uczelnia zapewnia również dostęp do licznych projektów, staży i praktyk, które wspierają studentów na ich drodze zawodowej.

Które z zajęć na studiach najbardziej utkwiły Ci w pamięci, z jakich względów?

Szczególnie utkwiły mi w pamięci zajęcia z rachunkowości finansowej, które odbywały się w pracowniach komputerowych. Były one niezwykle praktyczne! Umożliwiły mi zdobycie umiejętności obsługi programów księgowych. Dzięki ćwiczeniom miałam okazję zastosować teoretyczną wiedzę zdobytą na innych przedmiotach. To było dla mnie bezcenne, ponieważ szukając ofert staży czy pracy, znajomość takich programów jest mile widziana lub wręcz konieczna. Również zajęcia projektowe miały dla mnie ogromne znaczenie. Pracowaliśmy tam w grupach. Ta forma współpracy pozwoliła mi doskonalić kompetencję niezbędną w pracy w zespole – współpracę i dzielenie się obowiązkami oraz przejrzystą komunikację. To nieodłączne elementy w pracy zawodowej. Mam świadomość, że umiejętności miękkie to jedna ze składowych dobrego kandydata, dlatego też tym bardziej z perspektywy czasu doceniam te zajęcia.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa?

Moje pierwsze zetknięcie z pracą miało miejsce podczas praktyk, które były obowiązkowe do zrealizowania w ramach studiów. Ten czas pokazał mi, jak ważne jest zdobywanie doświadczenia zawodowego, co wpływa na dalszą karierę zawodową. Dzięki praktykom można nauczyć się praktycznych czynności, które są wykonywane w poszczególnych przedsiębiorstwach. Następnie, po obronie licencjatu, zdecydowałam się wziąć udział w rekrutacji do programu stażowego Kierunek ORLEN. Proces rekrutacyjny obejmował nie tylko rozmowy, ale również rozwiązanie zadania w formie case study. Pokazało mi ono, jakich zadań mogę spodziewać się na stażu i jednocześnie sprawdzić już na etapie rekrutacji, czy odnajdę się w tym, co miałabym robić, czy mi się to podoba. Mój case study nie był ściśle związany z moim kierunkiem studiów, ale postanowiłam spróbować go rozwiązać. Chciałam sprawdzić się w obszarze, który był dla mnie interesujący, ale niekoniecznie związany kierunkowo z wykształceniem. Sam case study nie był skomplikowany, musiałam odpowiedzieć na 3 pytania i przedstawić je w formie prezentacji. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów okazały się pomocne w drugiej części rekrutacji, co ostatecznie przyczyniło się do mojego przyjęcia na staż.

Dlaczego szukałaś stażu? Jaką wartość w nim widziałaś?

Wybrałam staż, ponieważ chcę podnosić swoje kwalifikacje, zbierać nowe doświadczenia, sprawdzać w nowych rolach, by mieć rozeznanie dla samej siebie, w czym czuję się najlepiej i gdzie finalnie chciałabym pracować. Cieszę się, że odbywając staż w ORLENIE mogę nieustannie się rozwijać i pogłębiać wiedzę zdobytą na studiach. Studia na Politechnice Warszawskiej stanowią doskonały fundament do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej, ponieważ bez zdobytej wiedzy nie znalazłabym się tu, gdzie jestem.
Wartość stażu widziałam również w możliwości nauki od profesjonalistów. To, co jest dla mnie niewątpliwym plusem programu stażowego, to fakt, że stawiając pierwsze kroki w zawodzie, możemy liczyć na opiekuna, który wprowadzi nas we wszelkie zadania i będzie wspierał w pokonywaniu trudności, jeśli takie się pojawią. Udział w stażu pozwolił mi nawiązać cenne kontakty biznesowe, które poszerzyły moją świadomość oraz pozwoliły spojrzeć na tematy, którymi się zajmuję z szerszej perspektywy. Co więcej, program stażowy niesie za sobą wiele ciekawych warsztatów oraz szkoleń, dzięki temu cały czas można się rozwijać bez poczucia stagnacji.

Przybliż proszę czym zajmujesz się na stażu?

Obecnie jestem na stażu w spółce ORLEN Paliwa, w Dziale Wsparcia Operacji Logistycznych i Rozliczeń LPG. Do moich codziennych zadań należy rozliczenie sprzedaży autogazu, tworzenie i księgowanie dostaw oraz weryfikacja faktur. Dzięki temu mogę poznać specjalistyczne programy i systemy jak np. SAP, WINDMS, OBC, które służą do pracy z dużą ilością danych, jak i pogłębić wiedzę z zakresu obsługi Excela, do którego również wprowadzam bazy danych. Bardzo dobrze odnajduję się w pracy z danymi. Analityka to proces odkrywania i interpretowania znaczących wzorców w danych oraz informowania o nich. Mówiąc wprost, analityka pomaga nam dostrzec znaczące dane, których w innym przypadku moglibyśmy nie zauważyć.

Jakie widzisz korzyści wynikające z połączenia studiów z pracą?

Jedną z największych korzyści wynikających z połączenia studiów z pracą jest możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej na uczelni w praktyce oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego już od początku studiów. Łączenie obu tych obszarów wymaga umiejętności zarządzania czasem i niekiedy radzenia sobie ze stresem. Praca podczas studiów daje również okazję do poznania osób z branży i budowania sieci kontaktów biznesowych. Dodatkowo studenci, którzy pracują, czują się niezależni finansowo i mogą realizować się zawodowo, co przynosi satysfakcję i motywację do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego.

Jakie miałabyś wskazówki dla osób, które dopiero planują karierę zawodową?

Zaangażowanie w projekty czy Koła Naukowe na uczelni to doskonały sposób na zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności już na początku kariery. Politechnika Warszawska regularnie informuje o dostępnych stażach i praktykach, które są świetną okazją do rozwoju zawodowego. Warto zwrócić uwagę na programy stażowe oferowane przez firmy, w których pracą jesteśmy zainteresowani. Osobiście informacji nt. swojego stażu szukałam na stronie internetowej www.orlen.pl/kariera, jak i na oficjalnym profilu firmy na Facebooku. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że właśnie na Facebooku znalazłam ofertę stażu, która okazała się kluczowa w mojej ścieżce zawodowej. Nie traćcie czasu i już podczas studiów aktywnie zdobywajcie doświadczenie zawodowe!

Źródło: Orlen S.A.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.