Najlepsza Uczelnia

Dlaczego warto u nas studiować?

No dobra.. Jesteśmy najstarszą, największą uczelnią techniczną w Polsce. Według różnego rodzaju rankingów, w tym tych przeprowadzanych przez Perspektywy, od wielu lat jesteśmy też uznawani za najlepszą uczelnię techniczną w Polsce.

Nieźle, ale jak się to ma do reszty świata? Według oceny General Electric jesteśmy najlepszą uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej. Chociaż w sumie w rankingu BRICS & Emerging Economies Rankings 2014 by THE Times Higher Education Politechnika Warszawska zajęła – 6 miejsce wśród uczelni akademickich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Szóste? Ale zaraz zaraz.. Jednocześnie nasza uczelnia pokonała wszystkie uczelnie techniczne z krajów europejskich ujętych w zestawieniu (a podobno ten ranking uchodzi za szczególnie rzetelny). Czyli co.. Jednak jesteśmy nieźli :) W sumie rok wcześniej też nas trochę doceniono. Politechnika Warszawska w Rankingu QS została ponownie najlepszą uczelnią techniczną w Polsce oraz w regionie Europy Centralnej. O co chodzi z tym całym QS? Otóż uchodzi on za jeden z trzech najważniejszych, obok Rankingu Times Higher Education (pamiętacie jak nas ocenili? :) oraz Rankingu Szanghajskiego (mamy trochę mało Nobli, więc tu nie szalejemy :) światowych rankingów edukacyjnych.

No dobra.. Wie chyba już o tym raczej sporo osób.. Politechnika Warszawska według raportu MNiSW (tak jest chodzi o Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) okazała się w 2014 roku najczęściej wybieraną uczelnią w Polsce (znowu). Średnia liczba kandydatów przypadających na jedno miejsce w roku akademickim 2014/2015 wyniosła 7,9. No to co? Może czas wziąć się do roboty bo matura za pasem? (a teraz to już nawet po maturze) :> Ejj.. no nie uciekajcie jeszcze.. Poczekajcie, bo na koniec zdradzę wam coś wcale nie w tajemnicy :)

A póki co chwalimy się (bo maaaaamy czym) dalej :)

Wszystko to co przedstawiliśmy wcześniej, to nic..

A jak Wam powiemy, że co drugi prezes dużych polskich przedsiębiorstw jest absolwentem uczelni technicznej, a większość z nich posiada dyplom Politechniki Warszawskiej (tak wynika wynika z analizy „Rzeczpospolitej”). Nie jest źle? A jak dodamy, że według badań losów naszych absolwentów, 55% respondentów uczestniczących w badaniu, szukało pracy krócej niż miesiąc, a prawie 7 na 10 osób uznało, że fakt bycia absolwentem Politechniki Warszawskiej w dużym stopniu pozytywnie wpływa na jego szanse na rynku pracy? Nieźle prawda?

Skąd takie wyniki? A może stąd, że od wielu lat Politechnika Warszawska cieszy się największym prestiżem wśród PRACODAWCÓW. Potwierdzają to coroczne rankingi Perspektyw (w tym roku też), Rzeczypospolitej, a także Wprost, które to czasopismo przeprowadziło ostatnio badania wśród 500 największych firm w Polsce (pod względem przychodów), które miały m.in. wskazać w ramach każdego kierunku (którego absolwentów chcą zatrudnić) - 5 uczelni, których absolwenci są najchętniej widziani wśród osób aplikujących do pracy. Nie trzeba pisać, która uczelnia PO-ZA-MIA-TA-ŁA.

Niby Wszystko to Politechnika Warszawska. A co z tym Płockiem? No cóż.. Filia w Płocku też dokłada cegiełki do świetności naszej Uczelni.

Technologia chemiczna na płockim Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii to jeden z czterech kierunków (a mamy ich na PW od groma..), które zostały wyróżnione przez Ministerstwo NiSW za to, że dzięki nowoczesnym metodom nauczania i współpracy z przedsiębiorcami udoskonaliły swoje programy studiów. Nagrodzono 62 kierunki studiów Z CAŁEJ POLSKI, w tym tylko 24 kierunki z dziedziny nauk technicznych. To m.in. dzięki Filii w Płocku, Politechnika Warszawska jest uczelnią, która najlepiej wypadła w konkursie wśród Politechnik. Jest moc? :) A wiecie jak była nagroda? 1 mln PLN! To teraz zgadnijcie kto tą bańkę dostał.. Kolejna niespodzianka. WY!! „Zwycięskie wydziały będą mogły przeznaczyć otrzymany w ramach dotacji podmiotowej 1 mln zł na doskonalenie oferty dydaktycznej, np. sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas wykładów i ćwiczeń czy pokrycie kosztów praktyk zawodowych dla studentów (czytamy na stronie MNiSW). No i rzeczywiście w tym celu ją wykorzystaliśmy. Zobaczą przyszli studenci :)

A właśnie.. To nasi studenci zgarniają nagrody w różnych konkursach, w tym również ogólnopolskich takich jak. np. ten, czy ten :)

Czyli co?  Do tak świetnej uczelni mogą się zatem dostać, a później na niej utrzymać tylko supergeniusze, olimpijczycy itp?

Nie jest tak źle. Zawsze cieszymy się z ich obecności (szczególnie jeśli chcą u nas dalej rozwijać swoje zainteresowania), ale jeśli chcesz (ale serio serio), a boisz się, że nie podołasz, to nic to. Wiedz, że jesteśmy w stanie z (prawie) każdego zrobić konkretnego fachowca. Być może czasami musimy włożyć dużo wysiłku w pracę ze studentami, którzy posiadają pewne braki i dostaną się na studia ze stosunkowo niewielką liczbą punktów, ale to nasz problem.

Nawet osoby, które miały tej strasznej matematyki i fizyki niezbyt dużo, jesteśmy w stanie podciągnąć. Zajęcia wyrównawcze z tych przedmiotów dają szansę (przy oczywiście odrobinie chęci) na wyrównanie poziomu grupy.

Wszystko zależy zatem od Was Kandydaci.

Jeśli chcecie ZDOBYĆ dyplom najlepszej uczelni (a nie dostać dyplom jakiejś uczelni), który da Wam rzeczywistą szansę na rynku pracy, zapraszamy do rozważenia podjęcia studiów w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Gdzie klimat jest świetny, stosunek nauczycieli do studentów jest jak nigdzie indziej, a koszty studiowania nie zabijają :)

Poza tym mamy oprócz prężnie działających kół naukowych również innego rodzaju możliwości samorealizacji. Więcej o ciekawym życiu studenckim możesz dowiedzieć się tutaj.

Do zobaczenia na PW

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak to konkretnie jest z tymi rankingami i dlaczego mamy powody do zadowolenia, zajrzyj tutaj.