Film naukowy wczoraj, dziś i jutro - relacja z konferencji

Film naukowy wczoraj, dziś i jutro - relacja z konferencji

W dniu 7 listopada 2014 r. w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Film naukowy wczoraj, dziś i jutro”, której współorganizatorem było Polskie Stowarzyszenie Filmu Naukowego. 

Patronat nad konferencją objęli: JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Płocka.

W konferencji uczestniczyło ponad 180 osób, w tym duża grupa studentów. Po powitaniu uczestników konferencji przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Mariusza Portalskiego, krótko o jej celach i znaczeniu mówili prof. zw. dr hab. inż. Janusz Zieliński Prorektor PW, Miłosz Biały Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego, Michał Boszko Starosta Płocki oraz Ewa Pietrzak Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych.

Podczas Konferencji przedstawiono kierunki dotychczasowych trendów w obszarze filmu naukowego. Swoje referaty zaprezentowali medioznawcy reprezentujący takie uczelnie jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Warmińsko Mazurski. W swoich wystąpieniach wskazywali oni na szeroki zakres wykorzystania filmu w edukacji i generalnie w procesach kształtowania osobowości człowieka.

Możliwości wykorzystania filmu nie tylko w dydaktyce ale również w badaniach naukowych, zaprezentowali twórcy i użytkownicy filmu naukowego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Ośrodka Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Pożarniczej czy wreszcie Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.

Akcenty historyczne filmu naukowego przedstawił przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego i Prelegent z Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawiciel Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi pokazał jak ocalić twórczość sprzed wielu lat dla obecnych i następnych pokoleń.

Konferencja spełniła założone cele i jako impreza naukowa bardzo dobrze wpisała się zarówno w nurt nauki jak i jej popularyzacji. Powinno to cieszyć tym bardziej, że w ostatnich latach mało było przedsięwzięć o tej tematyce i realizowanych w tej skali. Powinno to skłonić zarówno osoby, które czynnie tworzą bądź wykorzystują utwory filmu naukowego jak i decydentów organizujących i wspomagających twórców i użytkowników filmu, aby film naukowy odzyskał w Polsce rangę choćby taką jaką miał w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Wówczas nasi twórcy zdobywali czołowe nagrody i wyróżnienia na światowych festiwalach filmu naukowego mimo, że mieli do dyspozycji technikę tworzenia filmów, którą współczesna młodzież uznałaby za prymitywną.

Niech z tej konferencji wyjdzie hasło przywrócenia filmowi naukowemu stosownej rangi, co byłoby pewnym krokiem w kierunku prawidłowego i efektywnego formułowania zasad komunikacji interpersonalnej, gdzie wizualizacja treści edukacyjnych i naukowych staje się coraz bardziej powszechna. Organizatorzy mają nadzieję, że hasła i tendencje, które przewijały się w wystąpieniach prelegentów i dyskutantów zostaną przeniesione do środowisk bliskich uczestnikom dzisiejszej Konferencji i będzie to kolejny wkład uczestników Konferencji na rzecz popularyzacji filmu naukowego.

List gratulacyjny od Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 3
Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 1
Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 2
Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 4
Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 5
Film, naukowy wczoraj, dziś i jutro 6

Więcej zdjęć dostępnych jest tutaj.